Slovensky English Polski Deutsch
Obec Habovka
Aktuality
Dôležité informácie
História obce
MONOGRAFIA OBCE
Obecné noviny
Poloha obce
Obecné zastupiteľstvo
Samospráva
Jednoduché pozemkové    úpravy
Webgis mapová aplikácia
Ochrana osobných údajov
Podporené projekty
PHSR
Separovaný zber
Úradná tabuľa obce
Územný plán obce
Verejné obstarávanie
ZŠ s MŠ Habovka
Farský úrad
Farský kostol
Kaplnka sv.Márie Magdalény
Krížová cesta
Mapa cintorína
Ružencové spoločenstvá
Sakrálne pamiatky
Habovka a okolie
Atrakcie a okolie
Pamiatky
Príroda
Zaujímavosti
Kultúra
Kultúra v obci
Vidiečanova Habovka
Partneri
Hustopeče
Lisia Góra
Czarny Dunajec
Klaster ORAVA
Šport a relax
Cyklotrasy
Lyžovanie
Rozpis futbal. zápasov
Oddychové zóny
Podroháčska časovka
Podujatia
Šport v obci
Turistika
Ubytovanie a služby
LAST MINUTE
Služby v obci
Ubytovanie
Vyhľadanie ubytovania
Foto & Video
Kalendár
Fotogaléria
Panorámy
Počasie
Videoarchív
Videoarchív II. (nové)
Webkamera
Kontakt
Kniha návštev
Kontakt


 

Jednoduché pozemkové úpravy

SMS Info

Habovský kardan

Habovka na Facebooku

Naša Orava

SMS Info

ORAVAPASS

Roháče.net

Cykloturistický oddiel Darmošľap

Separovaný zber

Babyburza


43. Podroháčske folklórne slávnosti a Celoštátna súťaž Nositelia tradícií 2018

Podroháčske folklórne slávnosti s viac ako tisíckou účinkujúcich Oravské folklórne leto pokračuje v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku 3. – 5. augusta 2018 sviatkom oravského folklóru – 43. Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami. Obec Zuberec, Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obce Oravský Biely Potok a Habovka pozvali na trojdňový medzinárodný folklórny festival viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Srbska a z Írska.

Areál amfiteátra v Zuberci – Brestovej a Múzeum oravskej dediny prilákajú každoročne tisícky návštevníkov, a preto veríme, že tomu bude tak aj tento rok. Mnohé vystúpenia päťdesiatky folklórnych súborov a skupín, jarmok ľudových remesiel, výstavy, školy tanca, množstvo stánkov a atrakcií, i samotné príjemné prírodné prostredie sú atrakcie, ktoré robia z Podroháčskych folklórnych slávností najväčšie kultúrne podujatie na Orave. V termíne tohtoročných slávností sa v Zuberci bude konať aj celoštátna súťaž a prehliadka folklórnych skupín Nositelia tradícii. Dramaturgická rada festivalu si každoročne osvojí inú nosnú myšlienku podujatia, ku ktorej sa následne prikláňa zostavovanie programov a sprievodných aktivít. Práve rok 2018 je rokom mnohých jubileí nielen v našej obci, ale aj na Slovensku, či medzi oravskými folklórnymi súbormi a osobnosťami Oravy. Preto zastúpenie a prezentácia folklóru Oravy bude mať aj tento rok v programovej štruktúre slávností opäť svoje miesto. Okrem týchto jubileí si počas slávností chceme pripomenúť aj významné jubileum z histórie obce Zuberec - 430. výročie prvej písomnej zmienky o obci Zuberec. V tejto myšlienke sa bude niesť sobotňajší program v múzeu, ktorý bude prezentovať zaujímavosti ľudových piesní zo Zuberca. Každodenný život Zuberčanov v minulosti priblíži návštevníkov festivalu aj výstava Zuberec na starej fotografii.

Jednou z vyhľadávaných turistických atrakcií Oravy je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava, v ktorom pred 150 rokmi bolo vytvorené a umiestnené múzeum. Toto výročie si pripomenieme v sobotňajšom programe nazvanom 150 rokov Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

V piatok 3. augusta sa o 19. hodine začína program slávností na ihrisku v Oravskom Bielom Potoku Privítankou. O 20.00 je pripravený program hostí – súborov VRETENO z Kysáča, ŠARVANCI z Prahy, VILA z Nového Sadu, RED COW LANE z Írska, SKALNI z Krakowa, POLGÁRČANÉ a HROZÉNEK z obce Bulhary. Súčasne o 19.00 hodine v Zuberci na Námestí sv. Vendelína začína program vyhrávaním Ľudovej hudby STRUNA zo Zuberca, Ľudovej hudby Mareka Borsíka a vystúpením súboru SKALNI z Krakova. Potom od 20. hodiny v sále Kultúrneho domu v Zuberci prebieha tanečná škola pod vedením folklórnych súborov zo Zuberca, Liesku a z Prahy. V sále Kultúrneho domu v Zuberci sa večer koná ľudová veselica.

V sobotu 4. augusta o 12.00 vás pozývame do Múzea oravskej dediny na program pri príležitosti 150. výročia Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Po ňom bude pri príležitosti 430. výročia prvej písomnej zmienky o obci Zuberec uvedený program nazvaný A veru Zuberec, ktorý bude mapovať zaujímavosti ľudových piesní zo Zuberca. Na záver tohto programu budú otvorené všetky výstavy inštalované počas festivalu v Múzeu oravskej dediny.

Sobotňajší program bude pokračovať o 13.30 v Múzeu oravskej dediny odkiaľ pôjde slávnostný sprievod súborov k amfiteátru, kde o 14.00 prebehne otvorenie 43. Podroháčskych folklórnych slávností. Na záver otvorenia festivalu sa predstavia folklórne kolektívy zo Zuberca. Po nich sa v programe Domáci i rodáci predstavia súbory ORAVAN z Nižnej, ŠARVANCI z Prahy, MÁJ z Piešťan, VRETENO z Kysáča a ROZSUTEC zo Žiliny.

Zdroj: webmaster, pridané/zmenené dňa 01. 08. 2018 o 10:29 hod.

design & code © 2012 Peter Leginus