Slovensky English Polski Deutsch
Obec Habovka
Aktuality
Dôležité informácie
História obce
MONOGRAFIA OBCE
Obecné noviny
Poloha obce
Obecné zastupiteľstvo
Samospráva
Jednoduché pozemkové    úpravy
Webgis mapová aplikácia
Ochrana osobných údajov
Podporené projekty
PHSR
Separovaný zber
Úradná tabuľa obce
Územný plán obce
Verejné obstarávanie
ZŠ s MŠ Habovka
Farský úrad
Farský kostol
Kaplnka sv.Márie Magdalény
Krížová cesta
Mapa cintorína
Ružencové spoločenstvá
Sakrálne pamiatky
Habovka a okolie
Atrakcie a okolie
Pamiatky
Príroda
Zaujímavosti
Kultúra
Kultúra v obci
Vidiečanova Habovka
Partneri
Hustopeče
Lisia Góra
Czarny Dunajec
Klaster ORAVA
Šport a relax
Cyklotrasy
Lyžovanie
Rozpis futbal. zápasov
Oddychové zóny
Podroháčska časovka
Podujatia
Šport v obci
Turistika
Ubytovanie a služby
LAST MINUTE
Služby v obci
Ubytovanie
Vyhľadanie ubytovania
Foto & Video
Kalendár
Fotogaléria
Panorámy
Počasie
Videoarchív
Videoarchív II. (nové)
Webkamera
Kontakt
Kniha návštev
Kontakt


 

Jednoduché pozemkové úpravy

SMS Info

Habovský kardan

Habovka na Facebooku

Naša Orava

SMS Info

ORAVAPASS

Roháče.net

Cykloturistický oddiel Darmošľap

Separovaný zber

Babyburza

Podroháčske folklórne slávnosti s viac ako tisíckou účinkujúcich

Oravské folklórne leto vyvrcholí v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku 5. – 7. augusta 2016 sviatkom oravského folklóru – 41. Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami. Obec Zuberec, Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obce Oravský Biely Potok a Habovka pozvali na trojdňový medzinárodný folklórny festival viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska, Poľska, Česka, Srbska, Lotyšska a z Izraela.

Areál amfiteátra v Zuberci – Brestovej a Múzeum oravskej dediny prilákajú každoročne tisícky návštevníkov. Vystúpenia folklórnych súborov a skupín, jarmok ľudových remesiel, výstavy i príjemné prírodné prostredie a vrcholiaca letná turistická sezóna – to sú atrakcie, ktoré robia z Podroháčskych folklórnych slávností najväčšie kultúrne podujatie na Orave. Tak ako každý rok ponúka bohatý program aj aktuálny 41. ročník festivalu. Začne v piatok 5. augusta o 19.00 hodine v Oravskom Bielom Potoku Privítankou domácich folklórnych súborov a skupín. Na 20.00 hodinu je pripravený program hostí – krajanských súborov SPIŠ z Poľska a ZAOLZI z Česka, súborov SAEY YONA z Izraela, SKALNI z Poľska a GUSLE KIKINDA zo Srbska. Od 19.00 hodiny budú na námestí v Zuberci vyhrávať ľudové hudby. V piatok večer v Zuberci je pre záujemcov o folklórny tanec pripravená tanečná škola, ktorá bude po skončení pokračovať ľudovou veselicou.

Sobotný program začne 6. augusta o 11.30 hodine v zuberskom skanzene otvorením výstavy modrotlače Mateja Rabadu. Fragmenty z Oravského múzea P. O. Hviezdoslava budú uvedené o 12.30 hodine v skanzene. Po krojovanom sprievode sa javisko amfiteátra na Brestovej zaplní od 14.00 hodiny. Program otvoria Podroháčska folklórna skupina, detský folklórny súbor Roháčik a ľudová hudba Struna zo Zuberca. Zuberčanov vystriedajú v programe Veselo na Brestovej súbory Hornád z Košíc, Oravan z Nižnej a Oravanček pri ZUŠ Nižná. Od 16.30 hodiny budú Podroháčske folklórne slávnosti patriť ôsmim oravským detským súborom a ľudovým hudbám. Po oravských deťoch sa predstavia súbory a sólisti Slovákov žijúcich v zahraničí. Vystúpia Zaolzi z Česka a Spiš z Poľska. O 16.45 v programe nazvanom KEĎ JA PÔJDEM NA ORAVU NA VIKU sa predstavia terchovské súbory, ktoré odprezentujú tradičnú terchovskú kultúru. Program o slovenskej gajdošskej kultúre zapísanej v UNESCO nazvaný GAJDY – O NÁSTROJI ZNÁMOM I NEZNÁMOM začne o 18.30 hodine a predstavia sa v ňom slovenskí gajdoši a gajdošské skupiny. Po ňom bude program pokračovať predstavením zahraničných hostí 41. Podroháčskych folklórnych slávností, súborov z Poľska, Srbska a Izraela. Záver sobotného večera bude patriť jubilujúcemu folklórnemu súboru Poľana zo Zvolena, ktorý sa predstaví vo svojom profilovom programe nazvanom POĽANA, POĽANA ...

Z pestrej nedeľnej ponuky zaujme nielen sviatočná furmanka, ktorá spríjemní ráno cestu z Habovky do Brestovej, či sviatočná svätá omša v skanzene v Zuberci, ale aj program v amfiteátri. Ten začne o 10.30 hodine Privítankou v podaní folkoristov zo Zuberca, Habovky a Oravského Bieleho Potoka. V programe NA FAŠIANGY A VEĽKÚ NOC, ktorý začne o 11.00 hodine sa predstavia oravské folklórne skupiny, ľudové hudby a sólisti. V nedeľu o 12.15 hodine sa divákom ešte raz predstavia krajanské súbory. Po nich bude nasledovať krajský program uvádzaný pod názvom NAŠE NÔTY pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Ing. Juraja Blanára, ktorý predstaví detské súbory s aktuálnou tvorbou folklórnych kolektívov Oravy, Turca, Liptova, Kysúc a Horného Považia. O 14.00 hodine si určite nenechajte ujsť program súboru ŽELEZIAR z Košíc. ZÁVEREČNÝ GALAPROGRAM so začiatkom o 15.15 bude patriť tanečníkom zo Slovenska a zahraničia, v ktorom sa predstaví tiež aj súbor z Lotyšska a aj tie kolektívy, ktoré v nedeľu ešte neúčinkovali. Toto všetko je len časť programu slávností. Zastúpenie a prezentácia folklóru Oravy dostala tento rok v programovej štruktúre slávností opäť cenné miesto. Veríme, že ako každý rok, aj ten 41. ročník ponúkne divákom veľmi bohatý program. Preto srdečne pozývame všetkých priaznivcov folklóru a tradícií na tohtoročné slávnosti do Zuberca.

Súčasťou festivalu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude jubilejný 25. oravský tradičný jarmok oživených remesiel v sobotu a v nedeľu v zuberskom skanzene a dve výstavy inštalované v objektoch múzea.

V Zuberci, 28. 7. 2016
Vypracoval: Pavol Šroba

Zdroj: webmaster, pridané/zmenené dňa 01. 08. 2016 o 11:04 hod.

design & code © 2012 Peter Leginus